Výpočet splátky hypotéky

Hypoteční ústavy nabízejí v dnešní době opravdu širokou nabídku produktů a snaží se pro své zákazníky nacházet i nejrůznější alternativní řešení šitá jim přímo „na míru“. Pokud si chcete pořídit vlastní bydlení a uvažujete o čerpání hypotečního úvěru, je potřeba zvážit několik podstatných kritérií. Máte-li už jasno v tom, kolik si potřebujete půjčit a jaký typ úvěru by vám nejvíce vyhovoval, nezapomeňte se zaměřit také na výši splátky, kterou budete každý měsíc bance posílat.

Jak se vypočítá splátka hypotéky?

Hypotéka obvykle představuje závazek na několik desítek let, proto je nutné nastavit pro celou dobu trvání hypotečního úvěru takovou měsíční splátku, která nebude zatěžovat váš rozpočet. Jedná se sice o velmi individuální produkt, lze však uvést i obecné faktory, na nichž výpočet splátky hypotéky závisí především, a těmi jsou:

  • výše hypotečního úvěru
  • fixační období
  • úroková míra
  • doba čerpání úvěru

Výše hypotečního úvěru představuje celkovou částku, kterou si chcete od banky půjčit. Fixační doba se nastavuje již při podpisu smlouvy. Každý hypoteční ústav nabízí několik variant, ze kterých si klient může vybrat. Nejoblíbenější jsou nyní fixace na tři roky a na pět let. Během tohoto období máte jistotu, že vaše měsíční splátka zůstane stále konstantní. Na druhou stranu, pokud budete chtít umořit nebo zcela splatit úvěr před uplynutím fixace, zaplatíte nemalé poplatky. Určitě je proto potřeba důkladně zvážit, jaká možnost pro vás bude ta nejlepší.

Úroková míra závisí na mnoha okolnostech. Banky sice inzerují, v jakém rozmezí se úroková sazba pohybuje, ale tento ukazatel je spíše orientační. Záleží na tom, kolik si chcete půjčit, jaká je hodnota nemovitosti, jak bonitním klientem pro banku jste, jaké fixační období zvolíte apod. Úroková sazba je ale také velmi důležitým ukazatelem, protože výrazně ovlivňuje finální cenu hypotéky.

S výpočtem měsíční splátky vám pomůže naše hypoteční kalkulačka, do níž vyplníte tyto základní informace o úvěru a ihned máte k dispozici modelovou situaci, jak to bude vypadat, až budete žádat o hypotéku v reálu.