Hypotéka na byt

Hypotéka na byt v osobním vlastnictví

Chcete-li si pořídit byt do osobního vlastnictví, je potřeba zvážit, jaký hypoteční úvěr pro vás bude ten nejlepší. Banka po vás bude požadovat doložit potvrzení o příjmech a prověří si vaši úvěrovou historii. Hypoteční ústavy sice inzerují, jaké nabízejí úrokové sazby, ale každý klient je posuzován individuálně a banka vám připraví konkrétní nabídku přímo pro vás. Záleží především na tom, jak vysokou částku budete chtít půjčit, a na procentuální hodnotě LTV.

LTV, v překladu Loan to Value, představuje poměr výše hypotéky k hodnotě nemovitosti. Obecně platí, že čím je hodnota LTV vyšší, tím je vyšší i úroková sazba. Další důležitá kritéria, která ovlivní úrokovou míru a výši měsíční splátky, jsou především doba fixace, doba trvání úvěru a vaše bonita. Před podpisem smlouvy se nezapomeňte zaměřit i na další podmínky úvěru, aby vás potom nemile nepřekvapila například výše poplatků za mimořádnou splátku nebo sankce v případě předčasného splacení úvěru.

Hypotéka na družstevní byt

Pokud si chcete vzít hypotéku na družstevní byt, situace je trochu odlišná. Hypotéku na družstevní byt sice můžete získat, ale družstevní byt nemůžete použít jako zástavu. Důvod je prostý. Než bude bytová jednotka převedena do osobního vlastnictví, nekupujete nemovitost jako takovou, ale pouze družstevní podíl. Koupě družstevního bytu však stále představuje lukrativní investici, protože pořizovací cena družstevního bytu bývá výrazně nižší než cena bytu v osobním vlastnictví. Hypoteční ústavy o této skutečnosti samozřejmě vědí a snaží se pro své klienty najít řešení, které by jim koupi umožnilo. Jestliže i vy uvažujete o zakoupení družstevního bytu, existují následující možnosti financování:

  • hypotéka na družstevní byt se zástavou jiné nemovitosti
  • úvěr od stavební spořitelny
  • předhypoteční úvěr