Hypotéka na družstevní byt

Hypotéka na družstevní byt se zástavou jiné nemovitosti

První, nejsnazší cesta k hypotéce na družstevní byt má háček. Abyste hypotéku získali, musíte ručit jinou nemovitostí, protože družstevním bytem není možné ručit. Proč? Důvod je jednoduchý, nekupujete totiž byt jako takový, ale kupujete zatím “jen“ členský podíl v družstvu. Pokud již vlastníte jinou nemovitost, můžete jako zástavu použít ji. Banka vám poté nabídne klasickou hypotéku. Obecné podmínky pro získání hypotéky na družstevní byt jsou velmi podobné jako při koupi bytu do osobního vlastnictví. V případě, že bude družstevní byt převeden do osobního vlastnictví ještě před splacením hypotéky, je možné zástavu vyměnit za byt, na který byl hypoteční úvěr čerpán.

Předhypoteční úvěr

Pokud nevlastníte jinou nemovitost, kterou byste mohli použít jako zástavu, můžete využít předhypoteční úvěr. Podmínkou pro získání tohoto produktu je, aby byl družstevní byt převeden do osobního vlastnictví maximálně do dvou let. Nevýhodou je, že úroková sazba u předhypotečního úvěru je obvykle o něco vyšší než úroková sazba u běžných hypoték a v období čerpání předhypotečního úvěru většinou splácíte pouze úroky. Ve chvíli, kdy je družstevní byt převeden do osobního vlastnictví, předhypoteční úvěr zaniká a klient začíná splácet klasickou hypotéku.

Úvěr od stavební spořitelny

Další možností, jak se k družstevnímu bytu dostat, je využít úvěru ze stavebního spoření. Nabídka produktů stavebních spořitelen je v současné poměrně široká, obecně ale můžete vybírat ze překlenovacích úvěrů a klasických úvěrů ze stavebního spoření. Úroková sazba bude opět o něco vyšší než u běžných hypotečních úvěrů, na druhou stranu se ale nemusíte stresovat, zda bude byt převeden do osobního vlastnictví do smluveného data.

Možností, jak v dnešní době financovat koupi družstevního bytu, je opravdu hodně. Výběr toho nejideálnější a nejvýhodnějšího hypotečního produktu však samozřejmě vždy závisí na konkrétní situaci klienta. Pokud si nejste jisti, který z produktů zvolit, nechte si od nás poradit.