Variabilní hypotéka

Co je variabilní hypotéka?

Variabilní hypotéka, nazývaná také jako plovoucí nebo float hypotéka, je specifický úvěr bez určené doby fixace.Úrok se mění několikrát během roku a je nastaven na základě sazby PRIBOR (Prague InterBank Offered Rate), kterou vyhlašuje Česká národní banka. V překladu se jedná o úrokovou sazbu, za kterou si banky půjčují finance mezi sebou. Každá banka si k tomuto ukazateli připočítá svou vlastní marži a výsledkem je konečný úrok pro klienta.

Obecně lze uvést, že tento druh úvěru se vyplatí ve chvíli, kdy je ekonomická situace pozitivní, úrokové sazby nízké a na obzoru není zhoršení vývoje. Naopak ve chvíli, kdy je ekonomika v recesi, je lepší zvolit hypotéku s pevně danou fixační dobou.

Pokud se stane, že pro vás přestane být variabilní hypotéka atraktivní, můžete váš úvěr převést na klasickou hypotéku se stanoveným fixačním obdobím. Podmínky pro převedení úvěru má každá banka specifické. Některé hypoteční ústavy nabízejí převod zdarma, některé za poplatek, který se však řádově pohybuje maximálně do několika tisíc korun.

Výhody variabilní hypotéky

Variabilní hypotéka přináší několik pozitiv. Hlavní výhody jsou následující:

  • obvykle nižší úroková sazba oproti klasickým hypotečním úvěrům
  • možnost předčasného splacení bez sankcí
  • možnost mimořádných splátek

Pro koho je vhodná variabilní hypotéka?

Plovoucí hypotéka je sice velmi lákavým a oblíbeným hypotečním produktem, ale rozhodně není ideální pro každého. Měsíční splátky se mohou opravdu velmi výrazně měnit, proto je vhodné o variabilní hypotéce uvažovat ve chvíli, kdy máte dostatečnou finanční rezervu, aktivně sledujete vývoj na finančních trzích a hlavní makroekonomické ukazatele, a případné zvýšení splátek vás tak nedostane do finančních problémů, nebo se mu stihnete včas vyvarovat překlopením na klasickou formu fixace. Rozhodnete-li se pro variabilní hypotéku, pravděpodobně ušetříte, ale je potřeba být ve střehu.