Fixace hypotéky

Co je fixace hypotéky?

Fixace hypotéky představuje dobu, po kterou se nezmění výše úrokové sazby. Nabídka hypoték je v současné době velmi široká, můžete si vybrat fixační období od 1 roku až do 30 let. Klienti nyní nejčastěji volí fixaci na tři nebo na pět let.

Jakou délku fixace zvolit?

Každá varianta má své pro a proti. Obecně platí, že čím je doba fixace kratší, tím je úrok nižší. Před koncem fixační doby vám banka předloží nový návrh, který můžete a nemusíte využít, možností je několik. Máte-li volné finanční prostředky, můžete po skončení fixačního období úvěr nebo jeho část splatit. Hypotéku lze také refinancovat u jiné společnosti za výhodnějších podmínek. Pokud byste chtěli úvěr převést před uplynutím fixačního období, počítejte s tím, že zaplatíte nemalé sankce své stávající bance.

Kratší doba fixace

Za kratší dobu fixace se považuje období do pěti let. Tuto variantu je vhodné zvolit pokud:

  • chcete mít možnost umořovat úvěr mimořádnými splátkami
  • uvažujete o předčasném splacení hypotéky
  • případná změna měsíční splátky nezatíží váš rodinný rozpočet
  • přemýšlíte o prodeji nemovitosti

Delší doba fixace

Delší fixační doba je atraktivní volbou pro ty, kteří chtějí mít jistotu stabilní úrokové sazby a vyhovuje jim stále stejná měsíční splátka. Nevýhodou delší doby fixace je vyšší úroková sazba a vysoké poplatky při umořování úvěru před koncem fixačního období.

Ať už se rozhodnete pro kratší nebo delší dobu fixace, výběr rozhodně nepodceňujte, protože délka fixace výrazně ovlivní finální cenu vašeho hypotečního úvěru.