Hypotéka pro OSVČ

Klasická hypotéka pro OSVČ

Při standardní žádosti o hypoteční úvěr bude banka požadovat daňové přiznání, na základě kterého vyhodnotí schopnost žadatele splácet. V tuto často chvíli nastává problém. Podnikatelé většinou využívají daňové optimalizace, která jim umožňuje legálně snížit základ daně. Ve výsledku to znamená, že sice zaplatí na daních méně, ale jejich oficiální příjmy jsou nižší, než byly ve skutečnosti. Banka poté OSVČ nemůže vyhodnotit jako bonitního klienta a jeho žádost zamítne.

Hypoteční ústavy ale o tomto problémů vědí, a proto se snaží nabídnout podnikatelům a živnostníkům i různá alternativní řešení.

Obratová hypotéka

Jednou z nabízených možností je tzv. obratová hypotéka, kdy banka zkoumá výši obratu, a roční příjem tak není při posuzování žádosti rozhodujícím faktorem. Základní podmínkou je, aby podnikatel vykazoval v minulém roce zisk. Banky uznávají standardně až 30 % obratu, výjimku tvoří svobodná povolání, kde může být procentuální částka i vyšší. Maximální hodnota, která lze započíst, je však 100 000 korun měsíčně.

Nevýhodou obratové hypotéky je, že ji můžete využít pouze pro osobní bydlení, nelze ji tedy čerpat na podnikatelské účely. Úroková sazba je většinou o něco vyšší než u klasických hypotečních úvěrů.

Hypotéka bez doložení příjmů

Další možností pro OSVČ je čerpání hypotéky bez doložení příjmu. Tento způsob může být ideálním řešením pro ty, kteří v bance neuspěli s klasickou žádostí, nebo teprve s podnikáním začínají, a nemohou tak doložit daňové přiznání za minulý rok. U hypotéky bez doložení příjmů ručíte nemovitostí, banka vám však většinou půjčí částku jen do 50 % hodnoty zastavené nemovitosti. Pokud uvažujete o tomto způsobu financování, připravte se také na vyšší úrokovou sazbu oproti běžným úvěrům.

Pro OSVČ je sice o něco složitější získat hypotéku než pro běžného zaměstnance, ale rozhodně to není nemožné, jen je potřeba najít to pravé řešení.